De FIA ligt onder vuur na de incidentrijke Grand Prix van Japan. Niet voor het eerst wordt de autosportbond ervan verdacht Ferrari voor te trekken. In een poging zichzelf te verdedigen zijn er nieuwe beelden vrijgegeven.Sinds de Grand Prix van België hebben zich incidenten voorgedaan die door de FIA al dan niet werden bestraft. Denk aan het afsnijden van de chicane door Lewis Hamilton waardoor hij uiteindelijk zijn zege kwijtraakte.

In Fuji was het opnieuw raak. Drie keer zelfs. Hamilton werd bestraft voor zijn acties bij de start, Felipe Massa voor het in de rondte tikken van Hamilton en Sébastien Bourdais voor een botsing met Massa.

Over het algemeen is de uitleg van de wedstrijdleiding voor een bepaalde bestraffing summier. Meestal gaat de mededeling die tijdens de race in beeld wordt vertoond gepaard met een korte zin waarin het vergrijp wordt omschreven.

Gevolg is dat de opgelegde straffen lang niet altijd door alle volgers van de sport worden begrepen wat weer leidt tot lange discussies op onder meer het internet. Vaak gaat dat gepaard met beelden, bijvoorbeeld afkomstig van YouTube. Zolang het duurt tenminste; over het algemeen worden het materiaal vanwege de tv-rechten weer snel verwijderd.

Daar komt nog bij dat de stewards beschikken over meer beelden dan alleen de World Feed, de beelden die tijdens de races op de meeste toestellen wordt vertoond. Om een beter inzicht te geven hoe en waarom bepaalde straffen worden opgelegd, lijkt het erop dat de FIA meer openheid van zaken wil geven. In ieder geval naar aanleiding van de Grand Prix van Japan.

De beelden: [xlink www.formula1.com/news/headlines/2008/10/8530.html}Japanese Grand Prix footage – what do you think?{xlink]

KVN