Dit weekend keren Max Verstappen en consorten terug naar het Sepang International Circuit. Door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten vormt het Maleisische circuit eenmalig het decor voor de GP van Bahrein. Tussen 1999 en 2017 was Maleisië echter vaste prik op de Formule 1-kalender en werden er heel wat spannende duels uitgevochten op Sepang. In de aanloop naar deze onverwachte rentree blikken we terug op vijf spraakmakende edities van de GP van Maleisië.
Debuut in 1999, tactisch samenspel bij Ferrari
In 1999 debuteerde het Sepang International Circuit op de F1-kalender. De race stond in het teken van de rentree van Michael Schumacher, die na een beenbreuk weer plaatsnam in de Ferrari. Hij pakte direct poleposition voor teamgenoot Eddie Irvine en McLaren-rivalen David Coulthard en Mika Häkkinen. Met het oog op het wereldkampioenschap liet de gevierde Duitser Irvine echter al in de vierde ronde passeren. Daarna hield de Ferrari-coureur de rest van het veld op afstand, terwijl Irvine zijn voorsprong gestaag uitbouwde.
Irvine werd uiteindelijk als winnaar afgevlagd, één seconde voor Schumacher. Direct na de race werden de Ferrari’s echter gediskwalificeerd vanwege een overtreding met betrekking tot de bargeboards, waardoor McLaren beide wereldtitels in de schoot geworpen leek te krijgen. Ferrari ging echter in beroep, waarna de klassering werd hersteld. Het kampioenschap werd uiteindelijk pas tijdens de GP van Japan beslist.
(Tekst gaat verder onder afbeelding)

Stortbuien in 2012, winst voor Fernando Alonso
Hoewel de editie van 2012 droog begon, barstte na vijf ronden een tropische bui los. De race werd stilgelegd en na een lange onderbreking achter de safety car hervat. Ferrari-coureur Fernando Alonso, die als negende was gestart, maakte optimaal gebruik van de natte omstandigheden en werkte zich vanuit de middenmoot naar voren. Hij kreeg gezelschap van de jonge Sergio Pérez in de Sauber. Naarmate de baan opdroogde, kwam Pérez steeds dichter bij Alonso en in de slotfase leek hij op weg naar zijn eerste zege.
“Wees voorzichtig, we hebben deze positie nodig”, waarschuwde Sauber de Mexicaan. In diezelfde fase raakte Pérez in bocht 14 de kerbstone en maakte hij een uitstapje buiten de baan. Dat kostte hem kostbare seconden, waardoor zijn kansen op de overwinning in rook opgingen.
(Tekst gaat verder onder afbeelding)

‘Multi 21’ in 2013, Sebastian Vettel lapt regels aan zijn laars
Ook de daaropvolgende GP van Maleisië werd gekenmerkt door wisselvallige omstandigheden. De race kende zowel natte als droge fases, waar Red Bull-coureur Mark Webber, die als vijfde was gestart, dankbaar gebruik van maakte. De Australiër leek op weg naar zijn eerste zege van het seizoen. In de slotfase reed teamgenoot Sebastian Vettel op de staart van Webber, maar Red Bull verbood hem een inhaalactie te plaatsen.
Het team gaf het commando ‘Multi 21’, wat betekende dat de posities moesten worden vastgehouden. Vettel negeerde dat echter en haalde Webber voor het einde in. Hij won de race en veroorzaakte daarmee een publiek conflict binnen het team, waarbij hij zich de woede van Webber op de hals haalde.
(Tekst gaat verder onder afbeelding)

Drama in 2016, motor Lewis Hamilton kost hem de titel
Een chaotische openingsfase zette de toon voor een knotsgekke race. Sebastian Vettel en Nico Rosberg raakten elkaar in de eerste bocht, waarna Vettel ook moest opgeven. Lewis Hamilton erfde vervolgens de leiding en leek op weg naar een gemakkelijke zege. Maar rond ronde 41 ging het mis: de Mercedes-motor begaf het en Hamilton strandde langs de baan.
Daniel Ricciardo nam de leiding over en won, voor teamgenoot Max Verstappen. Voor Ricciardo was het zijn eerste zege sinds de GP van België in 2014 en voor Red Bull een dubbelslag die op dat moment nauwelijks te voorspellen was. Rosberg werd derde en deelde een mokerslag uit die later cruciaal zou blijken voor de titelstrijd binnen Mercedes.
(Tekst gaat verder onder afbeelding)

Afscheid in 2017, tweede zege voor Max Verstappen
De laatste GP van Maleisië stond in het teken van een overtuigende zege voor Max Verstappen, die na een sterke start met een ruime marge won van Lewis Hamilton. Het was pas zijn tweede F1-zege, na zijn overwinning voor Red Bull in Spanje in 2016. Daniel Ricciardo maakte het Red Bull-succes compleet met een podiumplaats.
Het meeste spektakel speelde zich verderop in het veld af. Vettel moest na een motorprobleem in de kwalificatie helemaal achteraan beginnen en botste in de openingsronde ook op Lance Stroll, hetgeen hem een kapotte voorvleugel opleverde. Toch vocht hij zich een weg door het veld en eindigde als vierde. Het bleek een passend slotakkoord voor de GP van Maleisië, die daarna van de kalender verdween.

Lees hier alles over de GP Bahrein in Maleisië
De nieuwste editie van FORMULE 1 Magazine is uit! Haal ‘m nu in de winkel of bestel ‘m online, met gratis bezorging in heel Nederland.