Actuele Grands Prix

Sluiten

  • China

    GP China 2026

    13 - 15 mrt

  • Kwalificatie

    za 08:00 - 09:00

  • Race

    zo 08:00 - 10:00

  • Japan

    GP Japan 2026

    27 - 29 mrt

  • Kwalificatie

    za 07:00 - 08:00

  • Race

    zo 07:00 - 09:00

  • Verenigde Staten

    GP Miami 2026

    01 - 04 mei

  • Kwalificatie

    za 22:00 - 23:00

  • Race

    zo 22:00 - 00:00

  • Canada

    GP Canada 2026

    22 - 25 mei

  • Kwalificatie

    za 22:00 - 23:00

  • Race

    zo 22:00 - 00:00

  • Monaco

    GP Monaco 2026

    05 - 07 jun

  • Kwalificatie

    za 16:00 - 17:00

  • Race

    zo 15:00 - 17:00

  • Spanje

    GP Spanje 2026

    11 - 13 sep

  • Kwalificatie

    za 16:00 - 17:00

  • Race

    zo 15:00 - 17:00

  • Mexico

    GP Mexico 2026

    30 okt - 01 nov

  • Kwalificatie

    za 22:00 - 23:00

  • Race

    zo 21:00 - 23:00

  • Qatar

    GP Qatar 2026

    27 - 29 nov

  • Kwalificatie

    za 19:00 - 20:00

  • Race

    zo 17:00 - 19:00

Naar WK kalender 2026

Altijd op pole!

Dark mode Light mode
Losse edities Abonneren

Adrian Newey

- Aston Martin

Adrian Newey
Adrian Newey

Statistieken

  • Team

    Aston Martin

  • Leeftijd

    67

  • Geboorteland

    Verenigd Koninkrijk

  • Teambaas sinds

    26-11-2025

Biografie Adrian Newey

Adrian Newey, geboren op 26 december 1958 in Colchester, is vanaf 2026 de nieuwe teambaas van Aston Martin. De Brit maakte in 2025 de overstap van Red Bull Racing, waar hij jarenlang als Chief Technical Officer aan de basis stond van ongekend succes. Onder zijn hoede veroverde Red Bull zeven coureurstitels en zes constructeurstitels. Met zijn unieke technische visie moet Newey Aston Martin naar de absolute top van de Formule 1 leiden.

Na zijn studie luchtvaart- en ruimtevaarttechniek aan de universiteit van Southampton was het glashelder: Newey wilde de autosport in. Na een korte uitstap naar de IndyCar in de jaren 80 startte zijn Formule 1-avontuur in 1988 bij March Engineering als chief designer. Het succes liet niet lang op zich wachten. Met Ivan Capelli achter het stuur scoorde de March 881 direct podiumplaatsen op Spa-Francorchamps en in Estoril. Ondanks zijn ontslag in 1990 na tegenvallende resultaten vond Newey al snel onderdak bij Williams, waar het succes zou beginnen.

Dominantie bij Williams

In 1991 trad Newey aan bij Williams als chief designer. Zijn eerste creatie, de FW14, maakte meteen indruk, maar een jaar later volgde de echte doorbraak. In de baanbrekende FW14B, de eerste auto met active suspension, domineerde Nigel Mansell het seizoen. Newey deed er in 1993 nog een schepje bovenop met de FW15C. De auto zat boordevol geavanceerde technologie, waaronder launch control en ABS, en bleek opnieuw de sterkste. Alain Prost profiteerde optimaal en veroverde zijn vierde en laatste wereldtitel. Na zeven seizoenen en negen kampioenschappen begon het echter te wringen. Newey wilde meer zeggenschap, maar eigenaar Frank Williams weigerde die af te staan. Toen Williams in 1996 zonder overleg Damon Hill verving door Heinz-Harald Frentzen, was voor Newey de grens bereikt. McLaren deed een riant bod en Newey vertrok.

Damon Hill viert zijn overwinning in 1996 in Japan, samen met Adrian Newey, Michael Schumacher en Mika Häkkinen. (Getty Images)

Glorie en frustratie bij McLaren

Newey stapte in 1997 over naar McLaren, waar hij de rol van technisch directeur op zich nam. Al snel bleek dat een schot in de roos. De MP4-13 domineerde in 1998 de seizoensopener in Australië en maakte meteen duidelijk dat McLaren een geduchte concurrent was. Mika Häkkinen raakte verwikkeld in een titanenstrijd met Michael Schumacher en greep uiteindelijk zijn eerste wereldtitel. McLaren bleef daarna geregeld meestrijden om overwinningen, maar Newey’s creaties moesten uiteindelijk het onderspit delven tegen Schumacher en Ferrari. De frustratie groeide, mede doordat Newey zich steeds meer beklemd voelde door het autocratische leiderschap van Ron Dennis. Het vormde de opmaat naar zijn vertrek en het begin van een nieuw hoofdstuk bij Red Bull.

Gouden jaren bij Red Bull

In 2006 maakte Newey de overstap naar Red Bull als chief technology officer. De reglementswijziging van 2009 bood een enorme kans die de Brit met beide handen aangreep. Red Bull boekte haar eerste overwinning met Sebastian Vettel in China, waarna een jaar later een indrukwekkende reeks kampioenschappen volgde. Newey en Red Bull wonnen tussen 2010 en 2013 acht kampioenschappen: vier coureurstitels met Vettel en vier constructeurstitels.

Na een lastige periode beleefde Red Bull in 2021 opnieuw titelgeluk, ditmaal met Max Verstappen achter het stuur. Newey ontwikkelde voor de reglementswijzigingen van 2022 de RB18, die meteen raak bleek. De doorontwikkelde RB19 werd in 2023 de meest dominante F1-auto ooit met 21 overwinningen uit 22 races. Het succes zette zich in 2024 voort, maar achter de schermen liepen de spanningen op tussen Newey en teambaas Christian Horner. Een intern onderzoek naar Horner verergerde de situatie en na negentien jaar besloot Newey Red Bull te verlaten.

LEES OOK: Aston Martin benoemt Newey tot teambaas, Cowell krijgt nieuwe rol

Nieuwe uitdaging bij Aston Martin

Newey tekende in 2024 een contract bij Aston Martin als Managing Technical Partner en aandeelhouder, met als focus de nieuwe reglementen voor 2026. In november 2025 volgde een verrassende wending: Newey wordt vanaf 2026 ook teambaas van Aston Martin. Het is de eerste keer in zijn carrière dat hij deze rol vervult. In dit nieuwe tijdperk van de Formule 1 gaat de 67-jarige ontwerper opnieuw de uitdaging aan.

Aston Martin

Aston Martin loopt vertraging op, kiest voor twee dagen testen in Barcelona

26 januari 2026 17:30 - Nieuws

Hill vertrouwt op ‘magie’ van Adrian Newey: ‘Aston Martin kan verrassen in 2026’

25 januari 2026 14:00 - Nieuws

Meer Adrian Newey nieuws
Adrian Newey

Statistieken

  • Team

    Aston Martin

  • Leeftijd

    67

  • Geboorteland

    Verenigd Koninkrijk

  • Teambaas sinds

    26-11-2025